top of page
Duvardaki gölge

ZİRAAT FAKÜLTESİ TİYATRO TOPLULUĞU
HAKKINDA

Ziraat Fakültesi Tiyatro Topluluğu; 1987 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde kurulmuş; faaliyetleri, çalışma prensibi ve düzenlediği organizasyonlar itibariyle bugün Türkiye Üniversitelerinin köklü öğrenci topluluklarından biri haline gelmiştir. ZİFTT, çalışmalarını kurumsal anlamda Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı' na bağlı olarak gerçekleştirir. Topluluk, çalışmalarını ve provalarını Ziraat Fakültesi'nin Dışkapı Yerleşkesi' nde bulunan ve dekanlığının 2001 yılında topluluğa hibe ettiği atölye sahnesinde sürdürmektedir. 

ZİFTT, tiyatronun doğasında bulunan kolektif çalışma prensibi ile bireylerin içindeki yaratıcı, araştırmacı ruhu ön plana çıkarmayı hedefler. 

Ziftt sahnesinin bir atölye sahnesi olması nedeniyle adeta tiyatronun laboratuvarı haline gelmiş ve deneysel biçimde çalışmayı prensip haline getirmiştir. Deneysel çalışmayı hedeflerken var olan birikimlerinden faydalanır.

“Sorumlulukların paylaşımı” ve “yetkinlik” ilkelerinden yola çıkarak topluluk bünyesinde alt gruplar oluşturulmuştur. Bunlar; reji, dramaturgi, kondüvit, dekor, kostüm, temel oyunculuk eğitimi, tasarım ve organizasyon gruplarıdır.

Üniversite içerisinde seyirci ile buluşan etkinliklerin tümü, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tiyatro Topluluğu Atölye Sahnesi' nde ücretsiz olarak düzenlenmektedir. 

Topluluğumuz, geniş bir turne programı içerisinde çalışmakta; üniversitesi dışında da çeşitli yüksekokul, üniversite ve belediyelerde etkinliklere katılmaktadır.  
Sahnemizde sezon içerisinde workshoplar düzenlenmekte, kısa pasaj oyunları hazırlanmakta, sene sonuna en az bir sezon oyunu çıkartılmakta ve her yıl geleneksel olarak seyircisine sunulmaktadır.

Topluluk, özgür bir çalışma ortamına sahiptir. Katılan tüm üyeler topluluk bütünlüğü ve birikimini gözetmek koşuluyla istediği alanda çalışma yürütebilirler. Toplulukta ekip anlayışı esastır. Kişiler arası farklılıklar sorun olmamakla beraber yeni çözümler için de bir potansiyel teşkil etmektedir. Topluluk tüzüğünde diğer temel ilkelere değinilmektedir. 

Bütün bu süreçte yapılan her şeyin birlikte yapılması ve ortaya koyulan üründe herkesin emeğinin olması, ekibin birlik ve beraberlik duygusunu geliştirip, ben yahut sen gibi kalıplardan sıyrılarak biz olabilmenin keyifli ayrıcalığını yaşatmaktadır. Eminiz ki bu konuda hevesli öğrencilerimizin katılımıyla bu hisler daha da gelişecektir.
ZİFTT, 35 yıldır yolu düşen her üyesi için bir topluluktan daha fazlası, bir ailedir.

bottom of page